Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Murat
Uysal

Profesör, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı

Doktora

Elektrik Mühendisliği, Texas A&M Üniversitesi, 2001

Yüksek Lisans

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İTÜ, 1998

Lisans

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, İTÜ, 1995Araştırma Alanları

İşbirlikli (röle destekli, frekans atlamalı) haberleşme, Çok giriş çok çıkışlı (MUMO) haberleşme, Çeşitlilik teknikleri ve kanal kodlama, Kanal kestirme ve denkleştirme


Biyografi

Murat Uysal lisans derecesini 1995 yılında ve yüksek lisans derecesini 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora derecesini 2001 yılında Texas A&M Üniversitesi (College Station, ABD) Elektrik Mühendisliği bölümünden aldı. 2002 yılında Kanada'daki Waterloo Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümüne Yardımcı Doçent olarak katıldı, 2007 yılında Doçentliğe terfi etti. Dr. Uysal, halen Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde Profesör olarak çalışmakta ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı görevini yürütmektedir. Dr. Uysal'ın araştırma konuları kablosuz haberleşme sistemlerinin tasarımı ve analizi ağırlık taşımak üzere haberleşme kuramı ve sinyal işleme alanlarındadır. Bu konularda 190'dan fazla uluslararası dergi ve konferans yayını ve bu yayınlara aldığı 2800’den fazla atıf bulunmaktadır.

Dr. Uysal, IEEE Kıdemli (Senior) üyesidir. Halen IEEE Transactions on Communications, IEEE Transactions on Vehicular Technology, Wiley Wireless Communications and Mobile Computing (WCMC) Journal, ve Wiley Transactions on Emerging Telecommunications dergilerinde editör olarak hizmet vermektedir. Ayrıca IEEE Transactions on Wireless Communications (2003-2011) ve IEEE Communications Letters (2004-2012) dergilerinde editörlük yapmıştır. Dr. Uysal, aralarında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Kurumu (NSERC) Discovery Accelerator Teşvik Ödülü ve Waterloo Üniversitesi Araştırma Mükemmeliyet Ödülü’nün de bulunduğu çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere sahiptir. Dr. Uysal ayrıca 2018 yılında IEEE Fellow derecesi ile onurlandırılmıştır.